مفاهیم پایه

 1. مفاهیم پایه

برای کارکردن با سایت بایک لازم است شما را با چند مفهوم آشنا کنیم :

 

 1.  مرورگر
  نرم افزار دسترسی به وب سایت های اینترنتی مانند اینترنت اکسپلورر یا فایرفاکس.
 2. سخت افزار ها و نرم افزار های مورد نیاز
  برای دسترسی و مدیریت  سایت بایک شما نیاز به یک کامپیوتر شخصی با قابلیت دسترسی به اینترنت ، نرم‌افزار مرورگر اینترنت اکسپلورر 6 یا بالاتر ، نرم‌افزار ضدویروس بروز شده و ترجیحاً دیوار آتش (firewall) دارید.سایت بایک نیاز به هیچ نرم افزاری خارج از محدوده یک ویندوز ساده با قابلیت پشتیبانی زبان فارسی ندارد.
 3. آدرس سایت (صفحات و سامانه ها)
  یک آدرس اینترنتی یا URL (اینجا فقط وب سایت و پروتکل http شرح داده خواهد شد) شامل 5 بخش به شرح زیر است :

  http://www.qwd.ir

  پروتکل یا قرارداد تبادل اطلاعات به عنوان مثال http:// (Hyper Text Transfer Protocol)بیانگر روش دسترسی به سایت است . برای دسترسی به اطلاعات بیشتر به آدرس http://www.webopedia.com/TERM/H/HTTP.html مراجعه فرمایید.

  نام سرویس دهنده شماست که معمولاً با www  شروع می شود.

  بخش فرمان به عنوان مثال «/?0» نشان دهنده مقصدی از سرویس دهنده است که این مورد نیز خود به سه قسمت تقیسم می شود:

  « / » نشان دهنده مسیر  شاخه و فایل جهت فراخوانی اطلاعات است.

   «?» مشخص کننده انتظار نرم افزار برای فرمان شماست.

  عدد یا متن بعدی نشانه مقصد مورد درخواست شما است . به عنوان مثال در صورتی که قصد ورود به سیستم را داشته باشیم از Login?/ استقاده می نماییم.

 4. پیوند hyperlink
  ابزار برقراری ارتباط بین صفحات سایت  و سایت های دیگر ، صفحات دیگر سایت جاری یا قسمتی از صفحه جاری است.
 5. Heading ها
  یکی از مواردی که باعث کندی کار حین وارد کردن متن در صفحات وب سایت است، ویرایش مشخصات مربوط به نوع قلم، رنگ، سایز و ... یک متن می باشد.با تعریف تعدادی تنظیمات قلم تحت عنوان "سربرگ" دیگر نیاز به ویرایش تک تک مشخصات  قلم یک متن ندارید.فقط کافیست تعدادی سربرگ تعریف کنید تا در هنگام وارد کردن متن در صفحات وب سایت،با انتخاب سربرگ از پیش تعریف شده تمامی تغییرات مربوطه به مشخصات متن، یکجا اعمال شود.
  نکته : سربرگ1 دارای اهمیت ویژه ای برای موتور های جستجو می باشند. به همین دلیل در استفاده از این سربرگ برای متون دقت و برای کلمات مهم و کلیدی از این سربرگ استفاده کنید.
 6. صفحات ثابت و پویا
  صفحات ایجاد شده توسط کاربر را در سایت بایک ، «پویا» و همچنین صفحات ثابت ایجاد شده توسط شرکت تحولگران مانند صفحات ورود به سیستم ، صفحه مدیریت سایت ، مدیریت خبر و ... را «ایستا» می نامیم.
 7. ابزار های کنترلی و تبادل اطلاعات
  ابزار های ارتباطی ورود اطلاعات سایت بایک (کلاً ویندوز و وب) مورد نیاز شما در این پرتال شامل موارد زیر است:
  1. سرفصل یا Tab

   همانند  مایکروسافت ویندوز  سایت بایک  نیز برای دسته بندی و مرتب کردن اطلاعات و گزینه ها از واسط گرافیکی Tab استفاده می نماید. شما می توانید با کلیک کردن بر روی عنوان هر کدام از سرفصل ها به گزینه های زیر مجموعه آن سرفصل دسترسی پیدا کنید.
  2. کلید های عملیاتی

   این ابزار برای تایید یا انجام عملیات بکار می رود. با فشار دادن این کلید فرمانی مانند ورود ، جستجو ، ذخیره یا حذف یا ... انجام می شود.
  3. Textbox یا محل ورود متن

   این ابزار برای ورود اطلاعات و متون کوتاه و تک خطی استفاده می شود. در صورتی که شما از ویندوز انگلیسی استفاده می نمایید ، با فشار دادن همزمان کلید های ALT  و Shift می توانید زبان مورد نظر خود را از فارسی به انگلیسی یا بالعکس تغییر دهید.
  4. Check box یا ابزار تایید و رد

   این ابزار برای پاسخ به سوالات منطقی یا بله و خیر بکار می رود . در صورتی که به شکل  (تیک خورده) باشد به معنی تایید و در صورتی که به شکل  باشد به معنی عدم تایید است.
  5. Combo Box یا Dropdown Box  یا ابزار انتخاب از پیش تعریف شده

   این ابزار برای ورود اطلاعات از پیش تعریف شده مانند نام استان یا شهر و ... بکار می رود. شما می توانید با فشاردادن  به انتخاب های از پیش تعریف شده دسترسی پیدا کنید.

 

 

 

قدرت گرفته از سایت بایک!