شروع طراحی یک صفحه

شروع طراحی یک صفحه

شروع طراحی با انتخاب یکی از گزینه های "صفحات کلیدی" در منوی "مدیریت محتوا " آغاز می شود و تمامی دستورالعمل های طراحی این گزینه ها یکسان می باشد.

 1. قالب اصلی سایت
  با کلیک بر روی این گزینه در موقعیت طراحی یک صفحه قرار می گیریم.همانطور که از اسم این منو بنظر میرسد، تمامی طراحی ها و اشیایی که در این صفحه تعریف شود، در تمامی صفحات وب سایت اعمال می شوند.به عبارت دیگر فرم و قالب اصلی طرح نمایی یک وب سایت در این قسمت انجام می پذیرد و صفحات جدیدی که در ادامه کار ایجاد می شوند (گزینه ی “صفحه جدید” در منوی "مدیریت محتوا")، تمامی مشخصات، طرح و اشیاهای تعریف شده  در این بخش را به ارث می برند.
  صفحه ورود
  با کلیک بر روی این گزینه نیز در موقعیت طراحی یک صفحه قرار می گیریم.طراحی هایی که در این صفحه انجام شود، در صفحه ورود وب سایت (اولین صفحه وب سایت که برای کاربران قابل مشاهده است) اعمال می شود.
  صفحه برچسب ها
  برچسب ها کلماتی هستند که به موتورهای جستجوگر برای برگزیدن وب سایت شما در نتیجه جستجو های مرتبط کمک می کنند. صفحه برچسب ها صفحه ای است که تمامی کلماتی را که به عنوان برچسب در صفحات مختلف تعریف شده است را یکجا نمایش میدهد. تنظیمات این صفحه چه از لحاظ نمایی و چه محتوایی، از منوی "صفحه برچسب ها" قابل تعریف است.
  صفحه جستجوی سایت
  با کلیک بر روی این گزینه نیز در موقعیت طراحی این صفحه قرار می گیریم.طراحی هایی که در این صفحه انجام شود، در صفحه جستجوی سایت (صفحه هایی که در آنها از اشیای جستجو (Search) استفاده شود) اعمال می شود.
  فاقد محتوا – 404
  با کلیک بر روی این گزینه نیز در موقعیت طراحی این صفحه قرار می گیریم.طراحی هایی که در این صفحه انجام شود، در صفحه های فاقد محتوا (صفحه هایی که در وب سایت شما طراحی نشده ولی کاربر آنها را درخواست می کند) اعمال می شود.
  بعد از کلیک بر روی هرکدام از موارد  فوق صفحه زیر مشاهده میشود :
 2. محدوده های هر صفحه

  هر صفحه از وب سایت دارای چهار محدوده زیر می باشد.
  سرنویس : مربوط به طراحی هایی مانند بنرهای وبسایت و دیگر کنترل ها.
  محدوده منو : منو ها در این قسمت درج می شوند.
  محدوده اطلاعات : در این بخش تمامی کنترل ها، متن ها، عکس ها و ... قرار می گیرند.
  زیرنویس : مربوط به تنظیمات پایینی صفحه می باشد.
   نکته : تمامی کنترل ها در تمامی محدوده ها سازگار هستند اما ترجیحا برای بوجود آوردن ساختار صحیح و راحتی هنگام ویرایش کنترل ها، آنها را در محدوده مربوط استفاده کنید.
 3. درج کنترل ها (اشیا) در صفحه

  درج اشیا هم در وضعیت "ساختار" و هم در وضعیت "ویرایش" امکان پذیر می باشد. با این تفاوت که در بخش ساختار، درج اشیا با مشاهده پیکره سایت و ناحیه ها انجام شده و اشیا را می توان دقیقا در محدوده ی خاصی از وب سایت قرار داد.تفاوت دیگر درج اشیا در این دو وضعیت، محل قرارگیری منوی کنترلهاست. تمامی کنترل های (اشیا) مورد نیاز در محدوده مورد نظر Drag and drop می شوند.این بدین معنی است که کنترل مورد نظر را از منوی کشویی سمت چپ توسط ماوس کشیده و در محل مورد نظر رها می کنیم.
 4. حذف کنترل ها از صفحه
  حذف اشیا در وضعیت "ساختار" امکان پذیر می باشد. تمامی کنترل های (اشیا) مورد نیاز در محدوده سطل آشغال(کادر قرمز رنگ پایین صفحه) Drag and drop می شوند.این بدین معنی است که کنترل مورد نظر را محدوده آن توسط ماوس کشیده و در محدوده سطل آشغال (کادر قرمز) رها می کنیم.برای حذف کامل می توان بعد از انتقال کنترلها(اشیا) در محدوده سطل آشغال، بر روی آیکون (علامت) سطل آشغال در بالا، سمت راست کادر قرمز کلیک کرد.
 5. ویرایش مشخصات کنترل ها
  ویرایش کنترل ها در وضعیت "تغییر" امکان پذیر است.در نوار بالای هر کنترل دو گزینه محتویات و تنظیم وجود دارد.طبیعتا این گزینه ها برای کنترل های مختلف متفاوت می باشد. نحوه ویرایش هر کنترل به طور کامل در بخش "درک مفهوم کاربرد هر کنترل" و "کنترل ها با کاربرد عمومی"  توضیح داده شده است.
 6. قابلیت ویرایش در خط

  سایت بایک دارای قابلیتی به نام "ویرایش" در خط می باشد که یکی از پارامترهای قدرتمند آن به شمار می رود. امکان ویرایش محتویات کنترل ها فقط با یک کلیک بر روی کنترل مورد نظر (در حالت ویرایش) امکان پذیر است. تنها کافیست بر روی کنترل مورد نظر خود کلیک کند تا تمامی عملیات مربوط به حذف، ویرایش و درج متن، فیلم، عکس و ... را قادر باشید. با کلیک بر روی یک کنترل کادر ویرایشگر باز شده و از تمامی امکانات آن می توان استفاده کرد.
  بعد از انجام تغییرات دلخواه بر روی گزینه ذخیره کلیک کنید.
 7. گروه بندی توسط  زبانه ها
  ابزار زنجیره یا گروه بندی سایت بایک به شما امکان پیوند زدن چند زبانه (Tab) را فقط با یک کلیک در اختیار شما قرار می دهد. کافیست فقط روی کلید زنجیر کنترل کلیک کرده و کنترل های پیوسته توسط زبانه را در صفحه خروجی مشاهده نمایید.
 8. مشاهده صفحه طراحی شده

  برای مشاهده صفحه طراحی شده در تمامی وضعیت ها می توان بر روی لینک مجاور وضعیت کلیک نمود.
  همچنین می توان از وضعیت ها گزینه نمایش را انتخاب نمود :
  و راه دیگر از منوی مدیریت صفحات و کلیک بر روی آیکون  (پیش نمایش)  صفحه مورد نظر.

 

قدرت گرفته از سایت بایک!